Wędrówki po książce: DZIEWCZYNA Z BOTANY BAY

Wędrówki po książce: DZIEWCZYNA Z BOTANY BAY
Port Jackson

 

Jak to zwykłam robić, wędrówka ta będzie komparatystyczna, zaprzęgająca do namysłu różne obszary kultury, filozofie i co się jeszcze nawinie (zapewne muzyka). Jeśli nie wiesz, czym jest komparatystyka, to już tłumacze: compare, porównywać. Porównawcza dyscyplina humanistyczna, polegająca na globalnym, porównawczym, szerokim ujęciu zjawisk kultury (początkowo pod namysł podlegała literatura – Goethe i Mickiewicz przykładami twórców, którzy się tym zajmowali).

Książeczka, jaką zamierzam Wam przedstawić, jest cienka i dosyć łatwa w lekturze, zawiera w sobie historię, która wydarzyła się naprawdę. Przy okazji, dotyka ważnych społecznie, historycznie i etycznie tematów. Co by nie wspomnieć, że są one też trochę egzotyczne. I tu też komparatystyka będzie miała pole do popisu, ponieważ teorie postkolonialne i wszelki miszmasz społeczno-kulturowy, to jej istotna część.

(więcej…)

Czytaj dalej

Literacka Ekonomia oraz dlaczego ma szklane oczy

W niniejszym tekście pragnę przedstawić refleksje na temat literackiej ekonomii i generalnie świata pieniędzy w literaturze. Wspomnę też o „szklanych oczach”, jakie to we mnie wywołuje oraz o literatach, pisarzach i autorach, których zawód i pasja są niestety dziś trochę poplątane – i nie chodzi tylko o nazewnictwo, ale też naprawdę wykonywaną pracę – tudzież sztukę. W tej części skupię się na historii, podążając tropami spisanymi przez Parandowskiego w Alchemii Słowa.

Czeka Cię przeprawa przez trzy tematy Literackiej Ekonomii: 1. Służba i mecenat; 2. Tropem prawa autorskiego; 3. Mentalny schemat literatów.

(więcej…)

Czytaj dalej

korespondencja kreatywna

Korespondencja. Tak zapomniany element ludzkiego życia. Teraz nawet pocztówki wysyłamy baaardzo rzadko, o ile w ogóle. Porozumiewamy się za pomocą mediów społecznościowych, czasem maili. Czasem telefonów. A może kiedyś zdarzyło Ci się pisać listy? Może piszesz czasem obszerniejsze maile? Dostrzegasz różnice nad jakością i sposobem komunikacji, kiedy piszesz wiadomość na fejsie, a kiedy maila? Są to takie szczególiki, dotyczące słów i sposobów ich złożeń. To zaś pociąga za sobą inną rzecz: treść, jej jakość i przede wszystkim głębię. (więcej…)

Czytaj dalej

„słowa-zaklęcia, słowa-dźwięki” Globaltica 2019

„słowa-zaklęcia, słowa-dźwięki” Globaltica 2019
poster globaltica2019

Dźwięczność to jeden  z najbardziej zajmujących mnie aspektów słowa. Od dźwięku wiele się zaczęło, poprzez dźwięk trwa, także ten niesłyszalny rytm życia: ukryty pomiędzy oddechami, nutami, słowami. Eksplorując rozmaite formy słownej ekspansji nie da się uniknąć świata muzyki. Śmiem nawet stwierdzić, że to muzyczność rozpoczynać powinna wszelką dyskusję o słowach. Bo opowieści, historie, zaklęcia, piosenki wreszcie – to formy wyrażania poprzez słowa zarówno rozmaitych znaczeń, złożeń, ale również ich barw i tonacji.

(więcej…)

Czytaj dalej

Filozofia Kreacji: przegląd najważniejszych aspektów

Dlaczego zdecydowałam się nazwać coś badanego empirycznie – na własnym doświadczeniu? Ponieważ filozofia pozwala i nawet zachęca do wypowiadania się w temacie mądrości. Zainteresowała mnie mądrość płynąca z procesu kreacji. Z całej gamy doświadczeń, jakie pojawiają się przed twórcą czy osobą parającą się jakąkolwiek sztuką. Piękno kreacji, tajemnica i niezmierzoność – jest przedmiotem tej filozofii, czyli filozofia kreacji dotyczy rozważań na temat doświadczeń płynących z kreatywności.

(więcej…)

Czytaj dalej

Stowarzyszenie STFORA

Stowarzyszenie STFORA Artyści wszechświatów łączmy się! info z życia kultury i naturypocztówki aktualne z twórczego świata Stfory i nie tylko Kliknij tutaj Stfora jest zaproszeniem do rozszerzania granic percepcji, by móc tworzyć z rozmachem, w…

Czytaj dalej

co wyściela wnętrze Twojego umysłu w tej chwili?

Nie ma więcej stron do załadowania

Close Menu